Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
19 grudnia 2019 roku do naszej szkoły zawitali niezwykli goście – pomocnicy Jurka Owsiaka: wolontariusze ze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Lipna wraz z harcerzami. Przeprowadzili oni kurs pierwszej pomocy oraz licytację. Bawiliśmy się świetnie! Dziękujemy, że do nas przyjechaliście i mamy nadzieję, że odwiedzicie nas za rok. Pozdrawiamy!
Wyjazd na trampoliny
16.12.2019 roku dla 49 dzieciaków zorganizowany został wyjazd na trampoliny do Włocławka – JUMP HEAVEN. W wyjeździe uczestniczyło: 30 uczniów klas trzecich, 8 z czwartej. Grupę uzupełniło 11 uczniów klas starszych od V-VII. Amatorzy skoków przebywali na trampolinach dwie godziny. Wyjazd był bardzo udany. Uczniowie świetnie się bawili pod okiem instruktora i opiekunów.
ALE KOSMOS! - PIERWSZA GWIAZDKA
13 grudnia w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie edukacyjne. Było ono efektem udziału nauczyciela naszej szkoły- p.Łukasza Kołodziejskiego, który wraz z żoną Agnieszką Kołodziejską- wziął udział w konkursie „Ale kosmos!”, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik. Wiadomo nie od dziś, że co dwie głowy- to nie jedna! Państwo Kołodziejscy wygrali konkurs projektem „Pierwsza gwiazdka”. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa, a dla nas stała się również pretekstem do podjęcia tematów dotyczących astronomii.
Wyjazd do Multikina na film pt. „Śnieżna paczka”
11 grudnia udaliśmy się do włocławskiego Multikina na film pt. „Śnieżna paczka”. Uczeń klasy Va - Łukasz Zawitowski postanowił zdać Wam krótkie sprawozdanie z tego wyjazdu:
Samoobrona przed psem
9 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie w zakresie samoobrony przed psami, podczas którego dzieci i młodzież dowiedziały się, jak należy postępować w sytuacjach niebezpiecznych związanych z tymi zwierzętami.
Uczniowie po tym spotkaniu na pewno będą wiedzieli, co zrobić, gdy zaatakuje ich pies. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatów pomogą zapobiec wielu tragediom.
Wszyscy jesteśmy wolontariuszami
Działające w naszej szkole Koło Wolontariatu „ Młode serca” było w ostatnim czasie inicjatorem różnych działań charytatywnych , które wpisały się w obchodzony 5 grudnia Dzień Wolontariusza. Jednym z nich był udział w akcji ”Świąteczny dar serca dla Alanka” , mającej na celu pomoc choremu uczniowi ze szkoły podstawowej w Wielgiem.
Maraton Pisania Listów
W tak szczególnym Dniu Praw Człowieka rozpoczęliśmy z wielką energią Maraton Pisania Listów AI.
Pisaliśmy min. aby żądać sprawiedliwości dla Jose Adriana z Meksyku napadniętego w drodze ze szkoły, w obronie Nasu Abdulaziz z Nigerii postrzelonego w czasie obrony własnego domu, Mariel Sumook z Filipin, która walczy o ocalenie swojej społeczności a także Rehemana zabranego rodzinie do Chin.
Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami pisali listy, mamy ich juz 115!
We wtorek też mogliśmy oglądać autorski film o prawach człowieka, zrealizowany przez uczniów. Pięknie się wpisał w dzisiejsze święto.
Maraton oczywiście trwa dalej, zapraszamy do poznania siły Waszych praw!
Napiszcie list, zmieńcie życie!
Ps. Info o kolejnych bohaterach Maratonu i przebiegu tej akcji już w środę.
Maraton Pisania Listów Amnesty International
W tym szczególnym grudniowym czasie, razem z niezawodnymi wolontariuszami przygotowujemy się do kolejnego Maratonu Pisania Listów Amnesty International.
Zaczynamy 10 XII w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Listy wsparcia piszemy w obronie więźniów sumienia, aktywistów i aktywistek z całego świata, których prawa są łamane. Każdy może napisać list.
Piszemy 10, 11 i 12 grudnia, w godz. 9.00 -13.30. w sali nr 10.
Zapraszamy. Napisz list, zmień życie! P.s. Szczegóły u koordynatorki akcji Małgorzaty Pawłowskiej.
MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE
„Drogi Święty Mikołaju,
na wakacjach jesteś w raju,
wiec list piszę, byś pamiętał,
że niedługo będą święta.
Pewno myślisz, że posypią
się tu prośby o prezenty.
Nie napisze jej, bo po co –
znasz je wszystkie, jesteś święty!”
Mikołajki obchodzone są 6 grudnia i mają na celu oddanie czci świętemu Mikołajowi - biskupowi Miry o wielkim sercu.
6 grudnia około 350 roku zmarł św. Mikołaj, którego pochowano w Myrze. Po zajęciu Myry przez Saracenów jego relikwie zostały wykradzione w 1087 roku przez włoskich kupców i przeniesione do Bari. Właśnie dlatego, aby upamiętnić postać św. Mikołaja - tzw. mikołajki obchodzimy 6 grudnia.
6 grudnia to także dzień imienin Mikołaja i świetna okazja do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi upominkami w tajemnicy. To właśnie w nocy z 5 na 6 grudnia dzieci wystawiają buty lub skarpety z zamiarem otrzymania drobnej niespodzianki.
W piątek nadszedł ten długo wyczekiwany dzień…
Czy ja mam wpływ na klimat?
Podczas ostatniego dnia Tygodnia Edukacji Globalnej, którego hasłem było pytanie: „Czy ja mam wpływ na klimat? - Czyli co mogę zrobić, aby uratować świat?” uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z ostatnimi plakatami, które miały na celu pokazanie im różnych inicjatyw, które mogą podjąć, aby ratować środowisko. Pokazano im różnicę między życiem less waste a zero waste, zapoznano z postulatami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz sylwetką 16-letniej aktywistki klimatycznej, która jest inicjatorką wspomnianego MSK, Grety Thunberg. Uczniowie mogli również dowiedzieć się, jak zacząć działanie oraz w jakie inicjatywy warto się angażować, np. obchody Dnia Oceanów czy Dnia Pszczół lub Obóz dla Puszczy. Ten dzień również był dniem refleksji, podsumowań całego Tygodnia Edukacji Globalnej oraz wręczenia wszystkich podziękowań i nagród uczniom.
"Showtime- przedstawienia nadszedł czas"
Czwarty dzień Tygodnia Edukacji Globalnej pt. "Showtime- przedstawienia nadszedł czas" był kontynuacją rozważań na temat zdrowego odżywiania się i trybu życia. Dzisiaj główną atrakcją była inscenizacja o zdrowym odżywianiu przygotowana przez p. Dominikę Graczewską i p. Maksymiliana Rzekońskiego, którym serdecznie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie uczniów w to ważne wydarzenie.
Spotkanie z policjantami
W środę – 4 grudnia 2019r. – odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów z klas 0-II z dzielnicowym Posterunku Policji w Dobrzyniu nad Wisłą- sierż. szt. Michałem Marciniakiem oraz sierż. szt. Łukaszem Nowackim. Panowie policjanci przybyli do nas z dużą ilością pomocy dydaktycznych- były czapki policjantów, pasy i wiele innych gadżetów, co spotkało się z entuzjazmem uczniów.
"O zdrowym odżywianiu i marnotrawstwie jedzenia"
Trzeci dzień Tygodnia Edukacji Globalnej obchodziliśmy pod hasłem "O zdrowym odżywianiu i marnotrawstwie jedzenia". Poświęcony on został zagadnieniom związanym z piramidą żywienia, wartościami odżywczymi owoców i warzyw, kompostowaniu, zawartości cukru w napojach, które uczniowie najczęściej wybierają do spożywania, marnotrawstwie jedzenia na świecie i w Polsce, bankom żywności oraz jadłodzielniom.
KONKURS PLASTYCZNY
27 listopada 2019 rokuw Zespole Placówek Oświatowych w Wielgiem odbył się X Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. "Parasol Pani Jesieni", w którym nasze uczennice: Magdalena Dereszewska z klasy IIIa i Maja Kacprzak z klasy IIIb otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy!
"Śmieci oraz plastik fantastik"
Drugi dzień Tygodnia Edukacji Globalnej (wtorek) widniał pod hasłem "Śmieci oraz plastik fantastik". Uczniom zostało przybliżone pojęcie plastiku, jego rodzajów, mikroplastiku i Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, co dzieje się ze śmieciami po wrzuceniu ich do kosza, ile lat potrzeba na rozłożenie się odpadów oraz które z nich nadają się do recyklingu. Obejrzeli animacje dotyczące prawidłowego segregowania śmieci, zagadnienia smogu, zanieczyszczenia wody oraz sieci widmo znajdujących się w morzach i oceanach.






