Nowy edziennik

vulcan

eduvulcan

3.png9.png1.png2.png5.png0.png
Dzisiaj87
Wczoraj215
Tydzień832
Miesiąc7769
Ogólnie391250

Kto jest Online

1
Online

24-04-25

Laboratoria Przyszłości 600 400

 

 

omega

airproducts

koło j. niemieckiego

POD PRESJĄ – CZYLI SŁÓW KILKA O TYM CZYM JEST STRES I JAK GO OSWOIĆ

Naturalnym pragnieniem każdego z nas jest dobre zdrowie i dobre samopoczucie, jednakże praktycznie codziennie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju stresory, które mogą im zagrażać. Stresuje nas wiele zjawisk: sprzeczka z przyjacielem, spóźniający się autobus, trudny sprawdzian, kłótnia z rodzicami, wizyta u dentysty, publiczne wystąpienia... W rzeczywistości stres towarzyszy nam przez całe życie. Czym zatem jest?

Słowo ‘stres’ w potocznym języku oznacza coś negatywnego, niemiłego, zagrażającego, oznacza reakcję naszego organizmu na trudne, przykre, szkodliwe sytuacje. Do powszechnego użycia słowo ‘stres’ wprowadził lekarz, Hans Seyle. Definiował go jako nieswoistą reakcję organizmu na wszelkie stawiane mu żądania.

Stres jest naturalną rekcją organizmu i zjawiskiem powszechnym pojawiającym się w określonych sytuacjach wymagających mobilizacji i energii do działania.

Stres powoduje zmiany w naszym funkcjonowaniu w kilku sferach:

tabela

Selye podkreślał, że nie każdy stres jest szkodliwy. Uważał, że stres może spełniać pozytywną funkcję, gdyż w pewnych sytuacjach mobilizuje człowieka do efektywniejszego działania. Taki pozytywny stres określa mianem EUSTRESU, a nadmierny stres, powodujący szkody, nazywa DYSTRESEM

Dystres to przedłużający się, silny stres. Może on prowadzić do dezorganizacji naszego działania, psychicznego i fizycznego wyczerpania oraz różnych chorób.

Eustres jest z kolei naszym sprzymierzeńcem. Jego wynikiem jest doping i mobilizacja do działania. Wiąże się on z większą efektywnością działania i jasnością umysłu, co pozwala na osiąganie wyznaczanych sobie celów.

wykres

Poniżej możecie również obejrzeć krótki filmik edukacyjny o stresie:

Niedługo zbliżają się egzaminy ósmoklasistów. Wiem, że jest to czas szczególnie stresujący i naznaczony obawami. Dlatego poniżej przedstawiam Wam kilka pomysłów na to, jak mniej się stresować.

Sposoby radzenia sobie ze stresem:

  1. Ruch - jest kilka sposobów, które każdy może wypróbować: może to być zwykły spacer, ale również jazda na rowerze, ćwiczenia, joga, bieganie.
  2. Ćwiczenia relaksacyjne
  • medytacja
  • ćwiczenia uważności:
  1. Radzenie sobie z trudnymi emocjami

  1. Moc góry

  • liczenie z zamkniętymi oczami od stu do jednego - uspokaja to gonitwę myśli, bo koncentruje je na mechanicznym zadaniu jakim jest liczenie
  • techniki oddechowe:
  1. oddychanie przeponowe – kładziemy sobie rękę na brzuchu, nabieramy powietrza do brzucha, wypuszczamy ustami wypowiadając krótkie ‘ssssss’ – ręka powinna się unosić wraz z wdychanym powietrzem i opadać wraz z wydychanym
  2. oddech na stres – polega na wyrównaniu wdechu i wydechu (zrób wdech nosem licząc w myślach do 3, zrób wydech nosem/lub ustami również licząc do 3; następnie powtórz czynność 5 razy)
  3. Natura - rozładuj nagromadzone emocje poprzez kontakt z naturą. Idź na 30 minutowy spacer do lasu/parku lub wyjdź na min. 30 minut do ogrodu. Wsłuchaj się w odgłosy natury, nasyć oczy pięknymi widokami, pooddychaj świeżym powietrzem, dostarcz organizmowi witaminy D w postaci promieni słonecznych – w ten sposób poprawisz sobie nastrój, zredukujesz złość i stres.
  4. Dieta - jedz świeże warzywa, owoce oraz pij naturalne soki. Jeśli przedegzaminacyjne napięcie nie pozwala ci niczego przełknąć - nie zmuszaj się do jedzenia. Stres uwalnia od uczucia głodu. Warto jednak przed wyjściem na egzamin wypić szklankę pożywnego soku, mleka czy czekolady, aby nie zasłabnąć, a przy okazji dostarczyć odrobiny witamin.
  5. W przeddzień egzaminu - przestań już kuć. Znajdź sobie jakieś przyjemne zajęcie, staraj się nie myśleć o egzaminie. Dzień przed egzaminem warto już przygotować sobie wszystkie potrzebne rzeczy - od ubrania poczynając, na długopisie kończąc. Nie pozwól, żeby drobiazgi wyprowadziły Cię z równowagi w dzień egzaminu. Dobrym sposobem na rozluźnienie się jest wyobrażenie sobie, że jest już po egzaminach i dobrze ci poszło. To pomaga. Warto przywołać trudne sytuacje, z którymi sobie poradziłeś/łaś.
  6. Słodkie cytryny – zmień sposób myślenia na pozytywne. Słodkie cytryny to ćwiczenie, które polega na odnajdywaniu dobrych stron stresujących sytuacji. Przywołaj w pamięci 3 sytuacje, które powodują zdenerwowanie, są nieprzewidywalne (np. pada deszcz, a Ty nie masz parasola; uciekł Ci autobus; zaspałeś) i znajdź ich dobre strony. Ćwiczenie wydaje się trudne, ale pozwala rozładować negatywne emocje, zachować spokój i nie przejmować się drobiazgami.

Mam nadzieję, że wśród tych kilku sposobów znajdziecie coś, co pomoże Wam oswoić swój stres. Korzystajcie z nich przed egzaminem, ale również w wielu innych stresujących Was sytuacjach.

Życzę Wam powodzenia na egzaminach! Jestem przekonana, że świetnie sobie poradzicie!

- Pani Psycholog