POD PRESJĄ – CZYLI SŁÓW KILKA O TYM CZYM JEST STRES I JAK GO OSWOIĆ
Naturalnym pragnieniem każdego z nas jest dobre zdrowie i dobre samopoczucie, jednakże praktycznie codziennie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju stresory, które mogą im zagrażać. Stresuje nas wiele zjawisk: sprzeczka z przyjacielem, spóźniający się autobus, trudny sprawdzian, kłótnia z rodzicami, wizyta u dentysty, publiczne wystąpienia... W rzeczywistości stres towarzyszy nam przez całe życie. Czym zatem jest?
Słowo ‘stres’ w potocznym języku oznacza coś negatywnego, niemiłego, zagrażającego, oznacza reakcję naszego organizmu na trudne, przykre, szkodliwe sytuacje. Do powszechnego użycia słowo ‘stres’ wprowadził lekarz, Hans Seyle. Definiował go jako nieswoistą reakcję organizmu na wszelkie stawiane mu żądania.
Stres jest naturalną rekcją organizmu i zjawiskiem powszechnym pojawiającym się w określonych sytuacjach wymagających mobilizacji i energii do działania.
Stres powoduje zmiany w naszym funkcjonowaniu w kilku sferach:
Selye podkreślał, że nie każdy stres jest szkodliwy. Uważał, że stres może spełniać pozytywną funkcję, gdyż w pewnych sytuacjach mobilizuje człowieka do efektywniejszego działania. Taki pozytywny stres określa mianem EUSTRESU, a nadmierny stres, powodujący szkody, nazywa DYSTRESEM.
Dystres to przedłużający się, silny stres. Może on prowadzić do dezorganizacji naszego działania, psychicznego i fizycznego wyczerpania oraz różnych chorób.
Eustres jest z kolei naszym sprzymierzeńcem. Jego wynikiem jest doping i mobilizacja do działania. Wiąże się on z większą efektywnością działania i jasnością umysłu, co pozwala na osiąganie wyznaczanych sobie celów.
Poniżej możecie również obejrzeć krótki filmik edukacyjny o stresie:
Niedługo zbliżają się egzaminy ósmoklasistów. Wiem, że jest to czas szczególnie stresujący i naznaczony obawami. Dlatego poniżej przedstawiam Wam kilka pomysłów na to, jak mniej się stresować.
Sposoby radzenia sobie ze stresem:
Mam nadzieję, że wśród tych kilku sposobów znajdziecie coś, co pomoże Wam oswoić swój stres. Korzystajcie z nich przed egzaminem, ale również w wielu innych stresujących Was sytuacjach.
Życzę Wam powodzenia na egzaminach! Jestem przekonana, że świetnie sobie poradzicie!
- Pani Psycholog