„Nie wierzyłem stojąc nad brzegiem rzeki,
która była szeroka i rwista, że przejdę ten most…”
Leopold Staff

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

IMG 0871Tegoroczne zakończenie roku szkolnego miało charakter niecodzienny- w bieżącym roku nawet prosta dotychczas czynność wręczenia świadectw okazała się wyzwaniem. Wyzwaniem był bowiem cały rok szkolny- inny i trudniejszy od tych, które dotychczas przeżywaliśmy. Pragnę zaznaczyć, że tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi Nauczycieli, Rodziców i Uczniów udało się przejść przez ten burzliwy okres. Przyznajemy uczciwie, że bez Was, Drodzy Rodzice, nie poradzilibyśmy sobie…

Czytaj więcej...

Podziękowania za sprzęt komputerowy w ramach projektu „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła + ”

IMG 20200623 094716  Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą w ramach projektu „Zdalna szkoła” otrzymała 8 laptopów, natomiast w programie „Zdalna szkoła + ” do szkoły trafiło 12 laptopów i 2 tablety. Sprzęt komputerowy został wypożyczony potrzebującym uczniom na czas nauki zdalnej.

Czytaj więcej...

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

IMG 20200618 084953  Trzy dni egzaminów ósmoklasistów za nami....38 uczniów zmagało się z zagadnieniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. W tym roku egzaminy odbywały się w wyjątkowych okolicznościach- ale udało się!

Zatem czekamy na wyniki – do 31 lipca 2020r.

Czytaj więcej...

AKCJA GaszynChallenge! Pomagamy Zosi!!!

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą Panu Piotrowi Wiśniewskiemu za nominację do akcji GaszynChallenge!

Zadanie wykonane! Pomoc dla dzielnej Zosi już w drodze!

A nasza nominacja wędruje do:

1. Dobrzyńska Orkiestra Strażacka

2. Szkoła Podstawowa w Krojczynie

3. Szkoła Podstawowa w Maszewie Dużym i Zespół Szkolno- Przedszkolny w Wyszynie.

DD1

Zesłanie Ducha Świętego

Owoce i Dary Ducha Świętego (pdf.io) Zbliża się bardzo ważna uroczystość – Zesłanie Ducha Świętego. Uczniowie mieli wykonać pracę, jako zadanie domowe. Przepięknie wykonał ją Szymon Struś z klasy 5a.
Sami zobaczcie. Gratuluję!
Elżbieta Bukowska

 

Dzień Matki

dzien matki  „Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki” (Wilhelm Raabe)

Dzisiaj wielkie święto- naszych Kochanych Mam! W tym roku Mamy szczególnie zasługują na podziękowania: za Wasz trud, poświęcony czas, zaangażowanie, ciepłe spojrzenie, zrozumienie, siłę, za bezwarunkową miłość – DZIĘKUJEMY!

Laurką dla wszystkich Mam niechaj będą utwory muzyczne „List do matki” i „Nie ma jak u mamy” w wykonaniu uczennic klasy Va naszej szkoły– Wiktorii Kalinowskiej i Anny Skibińskiej, które do występu przygotował p.Maksymilian Rzekoński.

Dziękujemy Państwu Barbarze i Piotrowi Kalinowskim, których dom wczoraj zamienił się w studio nagraniowe.

DROGIE MAMY- DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE!!!

Konkurs Recytatorski Twórczości Marii Konopnickiej

konkurs konopnicka  Rok temu w ramach obchodów Dnia Patrona zorganizowaliśmy I Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Marii Konopnickiej. Chcieliśmy również w tym roku w ten sposób uczcić święto naszej szkoły. Postanowiliśmy zorganizować konkurs online. Do udziału zaprosiliśmy najmłodszych uczniów z klas I-III. Wszyscy uczestnicy przepięknie zaprezentowali wybrane utwory Marii Konopnickiej. Jury w składzie: Aleksandra Nowak, Maria Pruchniewska i Joanna Jędrzejewska, miało niełatwe zadanie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego niecodziennego wydarzenia.

Organizacją konkursu zajęły się: Anna Grabowska i Dominika Grączewska z nieocenioną pomocą Łukasza Kołodziejskiego i Dominika Turkiewicza.

Szkolna Liga Zadaniowa

MATEMATYKAliga 2Zakończył się konkurs matematyczny SZKOLNA LIGA ZADANIOWA, który był przeznaczony dla uczniów klas IV – VIII. Składał się on z pięciu etapów. W każdym etapie chętni uczniowie rozwiązywali trzy zadania. Za każde zadanie można było otrzymać maksymalnie 3 punkty i dodatkowo 1 punkt za graficzne, przejrzyste przedstawienie rozwiązania matematycznych zagadek. Można było zdobyć 50 punktów. Dwa pierwsze etapy przeprowadzone były w sposób tradycyjny w szkole, a pozostałe trzy miały charakter zdalny. W konkursie wzięło udział 38 uczestników. Po sprawdzeniu wszystkich prac, komisja konkursu, w skład której wchodzili nauczyciele matematyki, postanowiła, że zastosuje następująca punktację:

Czytaj więcej...

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

18 maja wyjątkowe urodziny

 

Sukces Zepołu EkoŚwiry w programie Młodzi Przedsiębiorczy

zespoł EkoSwiry  Całoroczna praca zespołu EkoŚwiry została doceniona przez koordynatorów i mentorów Programu Młodzi Przedsiębiorczy. Zespół znalazł się w gronie 17 najlepszych grup z całej Polski.
Przedsiębiorczy zespół pracował, spotykając się na zajęciach Koła Przedsiębiorczości, a tworzą go: Oliwia Kalinowska i Justyna Ziółkowska z klasy 8a, oraz Natalia Wysocka i Wiktoria Olewińska z klasy 8b. Ich opiekunem i prowadzącym jest pani Anna Masztakowska-Struś.

Czytaj więcej...

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 

3maja  3 maja będziemy obchodzić 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rocznicę tę obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet

IMG 9997  10 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień  Kobiet. Odbyła się akademia, po której chłopcy z Samorządu Uczniowskiego - Filip Tomes oraz Kacper Górecki – w imieniu męskiej części społeczności szkolnej złożyli wszystkim kobietom życzenia. Panie otrzymały także słodki upominek.

Czytaj więcej...

Gdy poezja bywa kobietą

IMG 9776  W poniedziałek- 9 marca- w naszej szkole odbyła się druga edycja „Dobrzyńskiego czytania”. W tym roku miało ono formę spotkania poetyckiego pt. „Gdy poezja bywa kobietą”. Było to niecodzienne wydarzenie, ponieważ dyrekcja szkoły Aleksandra Nowak zaprosiła do recytacji utworów poetyckich bądź fragmentów prozy samych mężczyzn. Do nich należał wybór utworu, warunek był tylko jeden: utwór musiał zawierać obraz kobiety.    

Czytaj więcej...

Apel

IMG 20200228 105338  W piątek 28.02.2020r. odbył się apel dotyczący tematu koronawirusa SARS-CoV-2. Pani Dyrektor przekazała uczniom i nauczycielom informacje dotyczące profilaktyki i postępowania w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia.

Podczas apelu ogłoszono również wyniki konkursu na Bożonarodzeniową Kartkę w Scratchu. W konkursie wzięło udział 8 osób: z kl. Va - Marlena Furmanek, Anna Skibińska, Nikola Muratow oraz z kl. VIIIb - Szymon Kalwasiński, Kacper Górecki, Oliwier Gryz, Michał Przybyszewski i Adrian Lewandowski. Jury w składzie: Joanna Jędrzejewska, Dorota Gładkowska i Sylwester Struś postanowiło przyznać I miejsce Michałowi Przybyszewskiemu. Gratulujemy!

Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu.

Tutaj można obejrzeć prace konkursowe

Czytaj więcej...

Przygody Misia i jego Przyjaciół

IMG 20200228 125750  W środę 26 lutego 2020r. uczniowie klasy I, oddziału przedszkolnego oraz z zespołu klas wraz z nauczycielami: Danutą Kowalską, Mileną Niekraś, Wandą Zawadzką, Katarzyną Nagórską oraz Iwoną Balcerowską zostali zaproszeni do kina „Nawojka” w Lipnie, gdzie obejrzeli spektakl o tematyce profilaktycznej „Przygody Misia i jego Przyjaciół - Żyj i baw się po trzeźwemu bez przemocy w rodzinie”. 

Czytaj więcej...

„Bezpieczeństwo w Internecie. Historia pieniądza”- współpraca z KDBS Bank Spółdzielczy w Dobrzyniu nad Wisłą

KDBS  W środę 26 lutego 2020r. przedstawiciele banku KDBS Bank Spółdzielczy- wygłosili dla uczniów klas V, VI, VII i VIII prelekcję pt. „Bezpieczeństwo w internecie” oraz „Historia pieniądza”. Młodzież poznała krótką historię pieniądza, zasady funkcjonowania płatności elektronicznych oraz zasady bezpieczeństwa przy płatnościach mobilnych.

Dziękujemy dyrekcji KDBS Bank Spółdzielczy w Dobrzyniu nad Wisłą- Pani Danucie Kwiatkowskiej za umożliwienie uczniom naszej szkoły udziału w tejże prelekcji.

AKWARIUM W SALI NR 16

IMG 2194  Dzięki pomocy pana Tomasza Czarneckiego i pana Tomasza Zaborowskiego założyliśmy w sali nr 16 200-litrowe akwarium. Nie było to łatwe zadanie, ale się udało. Teraz pływają w nim piękne molinezje i gupiki, które przekazały panie: Marta Perszyńska i Ilona Ryczkowska, za co serdecznie dziękujemy. Jednak marzymy o tym, aby rybek było więcej, dlatego zwracamy się z prośbą do osób, które mogłyby przekazać jeszcze jakieś rybki (niedrapieżne) do naszego akwarium :)

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

depresja01  W poniedziałek 24.02.2020r w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja jest coraz częściej występującym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że do 2030 r. będzie najczęściej diagnozowaną chorobą. Zaburzenia depresyjne są również coraz częściej rozpoznawane wśród dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej...

One Billion Rising- Nazywam się miliard

IMG 20200214 093810  W piątek 14 lutego, uczennice, uczniowie, pracownicy naszej szkoły włączyli się do światowej akcji antyprzemocowej: „One Billion Rising- Nazywam się miliard.”

Akcję zapoczątkowała w 2011 roku amerykańska działaczka Eve Ensler. Od 2013 roku tańczymy także w Polsce i każdego roku jest nas coraz więcej. A w tym roku już po raz drugi tańczyliśmy także w Dobrzyniu nad Wisłą.

Czytaj więcej...

Adopcja Serca

Image 1 adopcjaSerdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, którzy wsparli akcję "Adopcja Serca", zorganizowaną przez Koło Wolontariatu, którego koordynatorem jest p. Anna Baranowska.

Dzięki Dzieciom uczęszczającym do naszej szkoły oraz ludziom dobrej woli udało nam się zebrać kwotę 880 złotych. Pieniądze te zostały przeznaczone na adopcję oraz edukację chłopca mieszkającego w Afryce. Isaac Chipasha urodził się 30 czerwca 2016 roku, matka samotnie wychowuje kilkoro dzieci, warunki bytowe rodziny są bardzo trudne, dlatego matki nie stać na wyedukowanie dzieci. Warto zaznaczyć, iż zebrana kwota wystarczy na roczne pokrycie kosztów edukacji Isaaca.

Czytaj więcej...

Choinka szkolna

IMG 20200123 092142  23 stycznia 2020 roku odbyła się w naszej szkole Choinka, czyli bal karnawałowy. Dzięki p. Joannie Jędrzejewskiej i p. Pawłowi Bielickiemu sala gimnastyczna zmieniła się w prawdziwą salę balową. Najpierw bawili się uczniowie z klas I-III, a po południu klas IV-VIII.

Czytaj więcej...

Mistrz Świata w naszej szkole

sn7 (1)W środę, 22 stycznia 2020r., naszą szkołę odwiedził Pilot Motoparalotniowej Kadry Narodowej- Wojtek Bógdał. Pan Wojtek to potrójny indywidualny Mistrz Świata, podwójny Mistrz Europy, czterokrotny Mistrz Polski, złoty medalista The World Games 2017. Najbardziej utytułowany zawodnik historii polskiego sportu motoparalotniowego.

Czytaj więcej...

Dzień Babci i Dziadka

Kochające serce zawsze jest młode (przysłowie greckie).

Mowa oczywiście o sercach Babć i Dziadków…

82608706 2616085331773031 3707465170621038592 o  We wtorek 20 stycznia 2020 roku odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zostali zaproszeni Babcie i Dziadkowie przedszkolaków. Część artystyczną przygotowały p. Danusia Kowalska, p. Milena Niekraś oraz p. Maksymilian Rzekoński. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne, a w rolę konferansjerów wcielili się Natalia Kaniewska oraz Michał Olewiński. Show skradły jednak „babuszki”, które przez ból pleców z trudem weszły na scenę, ale potem długo debatowały i rozprawiały. Publiczność była zachwycona.

Czytaj więcej...

Wyjazd na lodowisko

20200114 10130214 stycznia 2020 roku uczniowie mieli okazję być na włocławskim lodowisku. Opiekę podczas zabawy sprawowali nad nimi: p. Piotr Jankowski, p. Anna Baranowska i p. Waldemar Majewski.

Czytaj więcej...

Boskie poczucie humoru, czyli opowieści biblijne

82440191 211088236720150 2269566856438218752 n  W piątek 17 stycznia 2020 roku byliśmy w Szkole Muzycznej w Płocku na spektaklu "Boskie poczucie humoru, czyli opowieści biblijne". Wycieczkę zorganizowały panie Dominika Grączewska i Anna Redestowicz wraz z panią Magdaleną Kozłowską i panią Barbarą Siłakowską.

Czytaj więcej...

WOŚP

IMG 20200112 193240  Cała społeczność naszej szkoły jest pełna podziwu dla wolontariuszy, czyli Weroniki Pochylskiej, Oliwii Wasiołek, Oliwii Malankowskiej i Filipa Tomesa,  którzy w tym roku zbierali datki do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W „naszej” puszce było 2824,59 zł!

Czytaj więcej...

Orszak Trzech Króli

20200106 132312  6 stycznia 2020 roku odbył się II Dobrzyński Orszak Trzech Króli. Świętowanie rozpoczęło się od koncertu kolęd w wykonaniu Dobrzyńskiej Strażackiej Orkiestry Dętej pod batutą naszego pana organisty i pana od muzyki Maksymiliana Rzekońskiego. Uczestniczyliśmy w pięknej Jasełce w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dyblinie. Po zakończeniu Mszy Świętej wspólnie wyruszyliśmy w Orszaku Trzech Króli, który liczył około 600 osób. 

Czytaj więcej...

Ubieranie choinki

  2IMG 20191220 1009060 grudnia w godzinach porannych udaliśmy się na Plac Wolności, gdzie mieliśmy przy pomocy strażaków przystroić ogromną choinkę ozdobami, które sami przygotowaliśmy. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni, gdy już na miejscu okazało się, że czeka nas aż tyle atrakcji. Świąteczną muzykę słyszeliśmy już z daleka, zobaczyliśmy występ zaprezentowany przez dzieci ze szkoły tańca, mieliśmy okazję spotkać się ze Świętym Mikołajem, który na brak śniegu nie narzekał, tylko przesiadł się z sań na motocykl, a także mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Olafem z „Krainy Lodu”. Jednak największą dla nas atrakcją był śnieg, który chociaż sztuczny, dał nam mnóstwo radości i wprowadził nas w świąteczny nastrój. Choinka wyglądała przepięknie…

Czytaj więcej...

Jasełka

IMG 0535  W czwartek 19 grudnia 2019 roku uczniowie przedstawili program słowno-muzyczny z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku w role wcielili się uczniowie z klasy IV, klas V oraz klasy VIIa. Inscenizacja przygotowana została pod kierunkiem p. Elżbiety Bukowskiej, p. Krystyny Bieleckiej, p. Magdaleny Kozłowskiej oraz p. Dominiki Grączewskiej. Oprawą muzyczna zajął się p. Maksymilian Rzekoński, a dekorację wykonała p. Anna Grabowska.

Życzymy wszystkim wesołych świąt!

Czytaj więcej...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

20191219 122032  19 grudnia 2019 roku do naszej szkoły zawitali niezwykli goście – pomocnicy Jurka Owsiaka: wolontariusze ze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Lipna wraz z harcerzami. Przeprowadzili oni kurs pierwszej pomocy oraz licytację. Bawiliśmy się świetnie! Dziękujemy, że do nas przyjechaliście i mamy nadzieję, że odwiedzicie nas za rok. Pozdrawiamy!

Czytaj więcej...

Wyjazd na trampoliny

DSC 0452  16.12.2019 roku dla 49  dzieciaków zorganizowany został wyjazd na trampoliny do Włocławka – JUMP HEAVEN. W wyjeździe uczestniczyło: 30 uczniów klas trzecich, 8 z czwartej. Grupę uzupełniło 11 uczniów klas starszych od V-VII. Amatorzy skoków przebywali na trampolinach dwie godziny. Wyjazd był bardzo udany. Uczniowie świetnie się bawili pod okiem instruktora  i opiekunów. 

Czytaj więcej...

ALE KOSMOS! - PIERWSZA GWIAZDKA

image152  13 grudnia w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie edukacyjne. Było ono efektem udziału nauczyciela naszej szkoły- p.Łukasza Kołodziejskiego, który wraz z żoną Agnieszką Kołodziejską- wziął udział w konkursie „Ale kosmos!”, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik. Wiadomo nie od dziś, że co dwie głowy- to nie jedna! Państwo Kołodziejscy wygrali konkurs projektem „Pierwsza gwiazdka”. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa, a dla nas stała się również pretekstem do podjęcia tematów dotyczących astronomii.

Czytaj więcej...

Wyjazd do Multikina na film pt. „Śnieżna paczka”

pobrane  11 grudnia udaliśmy się do włocławskiego Multikina na film pt. „Śnieżna paczka”. Uczeń klasy Va - Łukasz Zawitowski postanowił zdać Wam krótkie sprawozdanie z tego wyjazdu:

Czytaj więcej...

Samoobrona przed psem

IMG 9839  9 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie w zakresie samoobrony przed psami, podczas którego dzieci i młodzież dowiedziały się, jak należy postępować w sytuacjach niebezpiecznych związanych z tymi zwierzętami.

Uczniowie po tym spotkaniu na pewno będą wiedzieli, co zrobić, gdy zaatakuje ich pies. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatów pomogą zapobiec wielu tragediom.

Czytaj więcej...

Wszyscy jesteśmy wolontariuszami

79198566 533254360587168 871469574690701312 n  Działające w naszej szkole Koło Wolontariatu „ Młode serca” było w ostatnim czasie inicjatorem różnych działań charytatywnych , które wpisały się w obchodzony 5 grudnia Dzień Wolontariusza. Jednym z nich był udział w akcji ”Świąteczny dar serca dla Alanka” , mającej na celu pomoc choremu uczniowi ze szkoły podstawowej w Wielgiem.

Czytaj więcej...

Maraton Pisania Listów

IMG 20191210 111852  W tak szczególnym Dniu Praw Człowieka rozpoczęliśmy z wielką energią Maraton Pisania Listów AI.
Pisaliśmy min. aby żądać sprawiedliwości dla  Jose Adriana z Meksyku napadniętego w drodze ze szkoły, w obronie Nasu Abdulaziz z Nigerii postrzelonego w czasie obrony własnego domu, Mariel Sumook z Filipin, która walczy o ocalenie swojej społeczności a także Rehemana zabranego rodzinie do Chin.  
Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami pisali listy, mamy ich juz 115!
We wtorek też mogliśmy oglądać autorski  film o prawach człowieka, zrealizowany przez uczniów. Pięknie się wpisał w dzisiejsze święto. 
Maraton oczywiście trwa dalej, zapraszamy do poznania siły Waszych praw!

Napiszcie list, zmieńcie życie!

Ps. Info o kolejnych bohaterach Maratonu i przebiegu tej akcji już w środę.

Czytaj więcej...

Maraton Pisania Listów Amnesty International

IMG 20191209 134503  W tym szczególnym grudniowym czasie, razem z niezawodnymi  wolontariuszami przygotowujemy się do  kolejnego Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Zaczynamy 10 XII w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Listy wsparcia piszemy w obronie więźniów sumienia, aktywistów i aktywistek z całego świata, których prawa są łamane. Każdy może napisać list. 

Piszemy 10, 11 i 12 grudnia, w godz. 9.00 -13.30. w sali nr 10. 

Zapraszamy. Napisz list, zmień życie! P.s. Szczegóły u koordynatorki akcji Małgorzaty Pawłowskiej.

Czytaj więcej...

MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE

„Drogi Święty Mikołaju,

na wakacjach jesteś w raju,

wiec list piszę, byś pamiętał,

że niedługo będą święta.

Pewno myślisz, że posypią

się tu prośby o prezenty.

Nie napisze jej, bo po co –

znasz je wszystkie, jesteś święty!”

IMG 0294  Mikołajki obchodzone są 6 grudnia i mają na celu oddanie czci świętemu Mikołajowi - biskupowi Miry o wielkim sercu.

6 grudnia około 350 roku zmarł św. Mikołaj, którego pochowano w Myrze. Po zajęciu Myry przez Saracenów jego relikwie zostały wykradzione w 1087 roku przez włoskich kupców i przeniesione do Bari. Właśnie dlatego, aby upamiętnić postać św. Mikołaja - tzw. mikołajki obchodzimy 6 grudnia.

6 grudnia to także dzień imienin Mikołaja i świetna okazja do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi upominkami w tajemnicy. To właśnie w nocy z 5 na 6 grudnia dzieci wystawiają buty lub skarpety z zamiarem otrzymania drobnej niespodzianki.

W piątek nadszedł ten długo wyczekiwany dzień…

Czytaj więcej...

Czy ja mam wpływ na klimat?

20191206 091322  Podczas ostatniego dnia Tygodnia Edukacji Globalnej, którego hasłem było pytanie: „Czy ja mam wpływ na klimat? - Czyli co mogę zrobić, aby uratować świat?” uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z ostatnimi plakatami, które miały na celu pokazanie im różnych inicjatyw, które mogą podjąć, aby ratować środowisko. Pokazano im różnicę między życiem less waste a zero waste, zapoznano z postulatami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz sylwetką 16-letniej aktywistki klimatycznej, która jest inicjatorką wspomnianego MSK, Grety Thunberg. Uczniowie mogli również dowiedzieć się, jak zacząć działanie oraz w jakie inicjatywy warto się angażować, np. obchody Dnia Oceanów czy Dnia Pszczół lub Obóz dla Puszczy. Ten dzień również był dniem refleksji, podsumowań całego Tygodnia Edukacji Globalnej oraz wręczenia wszystkich podziękowań i nagród uczniom.

Czytaj więcej...

"Showtime- przedstawienia nadszedł czas"

IMG 0197  Czwarty dzień Tygodnia Edukacji  Globalnej pt. "Showtime- przedstawienia nadszedł czas" był kontynuacją rozważań na temat zdrowego odżywiania się i trybu życia. Dzisiaj główną atrakcją była inscenizacja o zdrowym odżywianiu przygotowana przez p. Dominikę Graczewską i p. Maksymiliana Rzekońskiego, którym serdecznie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie uczniów w to ważne wydarzenie.

Czytaj więcej...

Spotkanie z policjantami

IMG 20191204 084302 1W środę – 4 grudnia 2019r. – odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów z klas 0-II z dzielnicowym Posterunku Policji w Dobrzyniu nad Wisłą- sierż. szt. Michałem Marciniakiem oraz sierż. szt. Łukaszem Nowackim. Panowie policjanci przybyli do nas z dużą ilością pomocy dydaktycznych- były czapki policjantów, pasy i wiele innych gadżetów, co spotkało się z entuzjazmem uczniów.

Czytaj więcej...

"O zdrowym odżywianiu i marnotrawstwie jedzenia"

100  Trzeci dzień Tygodnia Edukacji Globalnej obchodziliśmy pod hasłem "O zdrowym odżywianiu i marnotrawstwie jedzenia". Poświęcony on został zagadnieniom związanym z piramidą żywienia, wartościami odżywczymi owoców i warzyw, kompostowaniu, zawartości cukru w napojach, które uczniowie najczęściej wybierają do spożywania, marnotrawstwie jedzenia na świecie i w Polsce, bankom żywności oraz jadłodzielniom.

Czytaj więcej...

KONKURS PLASTYCZNY

IMG 20191127 092718  27 listopada 2019 rokuw Zespole Placówek Oświatowych w Wielgiem odbył się X Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. "Parasol Pani Jesieni", w którym nasze uczennice: Magdalena Dereszewska z klasy IIIa i Maja Kacprzak z klasy IIIb otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy!

Czytaj więcej...

"Śmieci oraz plastik fantastik"

73  Drugi dzień Tygodnia Edukacji Globalnej (wtorek) widniał pod hasłem "Śmieci oraz plastik fantastik". Uczniom zostało przybliżone pojęcie plastiku, jego rodzajów, mikroplastiku i Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, co dzieje się ze śmieciami po wrzuceniu ich do kosza, ile lat potrzeba na rozłożenie się odpadów oraz które z nich nadają się do recyklingu. Obejrzeli animacje dotyczące prawidłowego segregowania śmieci, zagadnienia smogu, zanieczyszczenia wody oraz sieci widmo znajdujących się w morzach i oceanach.

Czytaj więcej...

Tydzień Edukacji Globalnej

03  W dniach 02.12-06.12. w naszej szkole odbywa się wyjątkowe wydarzenie - Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem "Uwaga! To ostatni dzwonek dla klimatu", przygotowany przez p.Dominikę Dąbrowską, p.Annę Baranowską oraz p.Małgorzatę Pawłowską. Głównym celem przedsięwzięcia jest przybliżenie uczniom naszej szkoły zagadnień dotyczących zmian klimatycznych, ich przyczyn oraz skutków, z jakimi to właśnie oni, jako młode pokolenie, będą musieli się mierzyć w przyszłości.

Czytaj więcej...

Wirtualny Festiwal Młodych Przedsiębiorczych

MP1  W środę, 27 listopada 2019r. młodzież, realizująca program Młodzi Przedsiębiorczy brała udział w Wirtualnym Festiwalu Młodych Przedsiębiorczych. Wirtualny Festiwal to interaktywna rywalizacja, w której drużyny z całej Polski uczestniczą we wspólnej zabawie online. Festiwal składał się z sześciu zadań, mających na celu pobudzenie w młodzieży przedsiębiorczości. Pojawiały się one na stronie internetowej między godziną 10:00 a 12:30, ostatnie zadanie należało przesłać do godziny 15.00.

Czytaj więcej...

 

„Żegnaj  jesieni”

IMG 20191122 093645  W piątek 22.11.2019r dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały przedstawienie „Żegnaj jesieni”. Uczniowie zaprosili na uroczystość Dyrekcję szkoły ,Rodziców oraz uczniów z klas I-III z Wychowawcami. Dzieci recytowały wiersze ,śpiewały piosenki o tematyce jesiennej, a w tle rozbrzmiewała muzyka Vivaldiego. Jesień to bogata, kolorowa i „smaczna” pora roku, o czym mogli się przekonać uczestnicy uroczystości, otrzymując kosz z jabłkami.

Czytaj więcej...

XXII SPORTOWY ZLOT NIEPODLEGŁOŚCIOWY

image146W dniach 22-24 listopada 2019r. nauczyciele wychowania fizycznego – p.Paweł Bielicki, p.Piotr Jankowski oraz p.Dominik Turkiewicz zorganizowali w naszej szkole XXII Sportowy Zlot Niepodległościowy, w którym udział wzięło 37 uczniów. Młodzież miała okazję spędzić czas w niecodzienny sposób – „na sportowo”. Rywalizowano w wielu dyscyplinach: halowa piłka nożna, piłka siatkowa, unihokej oraz konkurencjach indywidualnych, takich jak: sprawnościowy tor przeszkód, żonglerka piłką nożną, żonglerka piłka siatkową, strzały do bramki, skoki przez skakankę, rzut do kosza, rzut do kosza z dwutaktu, siłowanie na rękę, podbijanie piłeczki rakietką tenisową, tenis stołowy indywidualny.

Czytaj więcej...

,,Stop nałogom”

20191122 083858,  ,Stop nałogom” to program profilaktyczny organizowany w naszej szkole każdego roku przez Szkolne Koło PCK i LOP  we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dobrzyniu nad Wisłą. W związku z tym 22 listopada odbyło się spotkanie uczniów klasy VIa i VIb z dzielnicowym p.Michałem Marciniakiem, podejmujące problematykę zagrożeń wynikających z palenia papierosów, spożywania alkoholu, zażywania narkotyków i innych środków odurzających. Uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację na temat zgubnego zażywania dopalaczy, mieli możliwość wysłuchania wywiadu z młodą dziewczyną uzależnioną kiedyś od narkotyków. Dowiedzieli się także,jakie mogą być prawne konsekwencje posiadania i zażywania alkoholu, papierosów i innych używek przez dzieci i młodzież.

Czytaj więcej...

W poniedziałek 11 listopada świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

261b7 75 IMG 7152  Dyrekcja, delegacja nauczycieli, uczniów oraz członkowie pocztu sztandarowego uczestniczyli w uroczystych obchodach Święta Niepodległości. Rozpoczęły się one Mszą św. za ojczyznę w kościele parafialnym. Po mszy korowód samorządowców, mieszkańców i oczywiście strażaków-ochotników przeszedł na plac Wolności, gdzie składano kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 950-lecie miasta.

Czytaj więcej...

PRACOWNICY ZAKŁADU KARNEGO W NASZEJ SZKOLE

IMG 9093  W naszej szkole staramy się zapewnić zarówno bezpieczeństwo jak i różne możliwości rozwoju dzieci. W odpowiedzi na chęć uczestniczenia uczniów w prelekcjach prowadzonych przez osoby wykonujące ciekawe zawody, postanowiliśmy zaprosić pracowników Zakładu Karnego z Włocławka. W związku z tym w środę- 20 listopada 2019 r. odwiedził nas podporucznik Konrad Górski wraz z  wychowawcą więziennym – starszym sierżantem Michałem Paczkowskim. W prelekcji wzięli udział uczniowie z klas szóstych i siódmych.

Czytaj więcej...

Szkółka żeglarska

zagle  W piątek 15 listopada oraz we wtorek 19 listopada 2019r. p. Jarosław Marciniak – trener żeglarstwa odwiedził uczniów naszej szkoły z klas I-V. Od jesieni ubiegłego roku p.Marciniak prowadzi zajęcia żeglarskie, które odbywają się w sali gimnastycznej i we włocławskim basenie /nauka pływania/. Rodzice partycypują w kosztach biletów wstępu na basen.

Czytaj więcej...

WIZYTA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ – SPOTKANIE AUTORSKIE Z p.MARIĄ SIKORSKĄ

20191118 084228 (Kopiowanie)  18 listopada uczniowie klas VIII z opiekunami wybrali się do Biblioteki Publicznej w Dobrzyniu nad Wisłą na spotkanie autorskie z lokalną poetką p. Marią Sikorską. Młodzież miała okazję zapoznać się z bogatą twórczością pisarki. To było bardzo ciekawe i miłe spotkanie. Dziękujemy za zaproszenie!

Czytaj więcej...

PRELEKCJA DLA UCZNIÓW- HIV/AIDS, uzależnienia, dopalacze

hiv aids  6 listopada odbyła się prelekcja dla uczniów klas VIII, dotycząca profilaktyki HIV/AIDS. Prelekcję wygłosiła p. Katarzyna Marczewska z lipnowskiego SANEPIDU, zaś 14 listopada odbyła się prelekcja dla uczniów klasy IV dotycząca uzależnień i dopalaczy. Warsztaty prowadziła p. Katarzyna Marczewska z lipnowskiego SANEPIDU.