Obchody Światowego Dnia Jabłka- Warsztaty w klasie 0a i 0b
Jabłko- jeden z najpopularniejszych owoców na świecie. Można mówić o nim wiele, ale my zaczniemy od początku. Jabłko pojawiło się już Biblii, w tradycji chrześcijańskiej bowiem było powodem wygnania Adama i Ewy z upragnionego Raju.
Według mitów greckich pyszne jabłuszko stało się przyczyną konfliktu pomiędzy Ateną, Afrodytą oraz Herą stąd słynne stwierdzenie "jabłko niezgody". Nie zapominajmy również o pięknej bajce "Królewna Śnieżka", którą na pewno zna każdy przedszkolak. Tam jabłko odegrało ważną rolę, choć było zatrute. Czy słynne jabłko spełniało tyko negatywne funkcje w literaturze, ależ skąd?. Według legendy jabłko spadające na głowę Isaaca Newtona stało się podwaliną do odkrycia prawa grawitacji. W znaczący sposób przyczyniło się więc do rozkwitu nauki. Nie zapominajmy, iż jabłko po dzień dzisiejszy wraz z koroną i berłem jest jednym z insygniów królewskich.
A jak my obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka w szkole?. Ten dzień rozpoczęliśmy od rozmów na temat: wielkości, kształtu, zapachu, smaku, wyglądu jabłek. Dzieci zostały zapoznane z piramidą żywienia człowieka odszukały na którym miejscu widnieją w niej owoce i warzywa. Zapoznały się również z cyklem życia jabłoni. Wszystkie zabawy tego dnia dotyczyły oczywiście jabłek, a były to zabawy dydaktyczne oraz ruchowe. W tym dniu dzieci ubrały się w kolor czerwony. Wykonały również pracę plastyczną "Moje jabłko w 3D" oraz przygotowały pyszną szarlotkę, którą upiekliśmy w szkolnej stołówce. Święto jabłka miało na celu popularyzowanie zalet tego owocu oraz uświadomienie jaką rolę pełni w naszej diecie.
Zachęcamy wszystkich, aby świętować każdego dnia- jedząc owoce i warzywa bogate w witaminy.
Bardzo gorąco dziękujemy p. Ewie Wiśniewskiej i paniom kucharkom, które również włączyły się w obchody Światowego Dnia Jabłka przygotowując w tym dniu pyszny obiad: ryż z musem jabłkowym oraz kompot jabłkowy.
Światowy Dzień Jabłka przygotowała p. Anna Baranowska wraz z wolontariuszami: Julią Słabowską, Leną Ciarkowską z kl. VI a oraz Sandrą Wyrzykowską, Oliwią Kowalczyk, Oliwią Jaroszewską, Karoliną Zwolińską i Wiktorią Kowalczyk z kl. VII b.