Piękny świat przemierzasz po maleńku
Nagle STOP!
Jakiś mur, groźny cień
Ach to strach, to wielka góra lęku
Ale ty nie bój się, tylko wierz!
Niebieski Bieg Świadomości Autyzmu
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, ustanowionego przez ONZ w 2008 roku, który obchodzony jest 2 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą został zorganizowany „Niebieski bieg”, który ma na celu uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na trudności osób autystycznych.
W wydarzeniu udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą – Pan Piotr Wiśniewski, który od dawna wyznaje ideę: w zdrowym ciele- zdrowy duch, delegacje Uczniów i Nauczycieli sąsiednich szkół podstawowych z Krojczyna, Chalina i Dyblina oraz Rodzice Uczniów dobrzyńskiej szkoły na czele z Panem Piotrem Kalinowskim- skarbnikiem Rady Rodziców.
Uczestnicy biegu mieli na sobie niebieskie elementy garderoby (koszulki, bluzy), a w dłoni trzymali niebieskie balony. Po dokonaniu rejestracji i powitaniu uczestników biegu wszyscy udali się na rozgrzewkę, którą prowadzili Pan Piotr Jankowski i Pan Paweł Bielicki. Pomimo wietrznej pogody- wszyscy pełni entuzjazmu pobiegli, żeby okazać swoje wsparcie osobom z autyzmem. Uczestnicy dzielnie pokonywali kolejne odcinki biegu, aż do mety. Na mecie czekały pamiątkowe medale i słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą.
Celem biegu było między innymi promowanie wiedzy na temat autyzmu wśród mieszkańców naszego miasta i uświadomienie uczestnikom biegu, że autyzm to nie zaburzenie tylko inny wzorzec rozwoju w spectrum autyzmu. Pomimo iż autystycy zazwyczaj późno zaczynają mówić i zmagają się z poważnymi problemami natury behawioralnej, charakteryzują się posiadaniem niezwykłych umiejętności - słyszymy o samotniku, który był twórcą największej na świecie farmy pszenicznej; o nieśmiałym inżynierze, który pomagał w projektowaniu systemu autopilota; słynnych projektantach, których wizualny charakter procesów myślowych i pamięciowych zapewnia praktyczną przewagę w zawodzie. Osoby z autyzmem, dysleksją i innymi odmiennymi profilami poznawczymi mogą służyć społeczeństwu w sposób, który pozostaje poza zasięgiem pozostałych ludzi.
Bieg ulicami Dobrzynia nad Wisłą był wyrazem jedności i wsparcia dla osób, zmagających się w życiu z trudnościami autystycznymi. Biegacze pokonali dystans od DCSiT- ulicą Licealną, Franciszkańską, przez dobrzyński rynek- i powrót ulicą Słowackiego, Lipnowską, Licealną- do szkoły.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację „Niebieskiego biegu”: Dyrekcji Pani Monice Kijek, Nauczycielom: Panu Piotrowi Jankowskiemu, Panu
Pawłowi Bielickiemu, Pani Annie Baranowskiej, Pani Monice Boguckiej, Pracownikom, Rodzicom oraz Uczniom Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do Przyjaciela naszej szkoły, który wielokrotnie wspiera nasze przedsięwzięcia, Gram Marketu, Dobrzyń nad Wisłą. Dziękujemy naszym gościom i wszystkim uczestnikom biegu, którzy wspólnym gestem solidarności zaakcentowali, że osoby autystyczne, wspierane przez wrażliwe na ich trudności otoczenie, przyczyniają się do rozwoju kultury, nauki i innowacji technologicznej.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą – Panu Piotrowi Wiśniewskiemu oraz Radzie Rodziców, którzy objęli patronatem honorowym pierwszy „Niebieski bieg” w Dobrzyniu nad Wisłą.