Nowy edziennik

vulcan

eduvulcan

3.png8.png3.png8.png7.png6.png
Dzisiaj176
Wczoraj219
Tydzień555
Miesiąc395
Ogólnie383876

Kto jest Online

3
Online

02-04-25

Laboratoria Przyszłości 600 400

 

 

omega

airproducts

koło j. niemieckiego

NARADA DYREKTORÓW

image001  We wtorek 17 stycznia w naszej szkole odbyła się Narada Dyrektorów, którą prowadziła starsza wizytator z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy -Delegatura we Włocławku p. Barbara Lewandowska. W spotkaniu wzięło udział 21 dyrektorów szkół z rejonu wizytacyjnego Pani Wizytator Lewandowskiej.

 

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Monika Kijek, która po powitaniu gości przedstawiła prezentację o Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą. Duże wrażenie na zebranych zrobił film o powstaniu naszej szkoły, który blisko 60 lat temu nakręcił Pan Zenon Bigoszewski (nauczyciel geografii w latach 1954-1985, wicedyrektor szkoły, Laureat III Edycji Nagrody im. Adama Adamandego Kochańskiego w 1998 roku, pasjonat Dobrzynia nad Wisłą), a który został zmontowany przez córkę Natalię i siostrzenicę Justynę Pani Anny Bigoszewskiej- Puchalskiej- nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Serdecznie dziękujemy za możliwość udostępnienia tego filmu.

Następnie zaproszeni goście udali się do Mobilnego Planetarium- w tym miejscu pragniemy bardzo podziękować Panu Łukaszowi Kołodziejskiemu za udostępnienie planetarium i wygłoszenie ciekawej prelekcji.

 Kolejnym punktem programu było wystąpienie Pana Witolda Jakubka- autora podstawy programowej techniki, eksperta ministerialnego, nauczyciela techniki z wieloletnim stażem, autora opracowań metodycznych, który zapoczątkował  działania dotyczące tworzenia pracowni technicznych w szkołach podstawowych, co w konsekwencji umożliwi właściwą realizację podstawy programowej techniki. Wczytując się w podstawę programową techniki, dowiadujemy się, że obliguje ona każdą szkołę podstawową do organizacji lekcji głównie poprzez działania praktyczne w oparciu o pracownię techniczną. Technika w szkole podstawowej zgodnie z podstawą programową oparta jest na czterech filarach: rysunku technicznym, materiale, narzędziach i dyscyplinie, a główną metodą pracy z uczniami jest metoda wielomateriałowych projektów technicznych. Niestety, część szkół nadal nie posiada pracowni technicznych, a prace wytwórcze ogranicza do minimum, a jeśli już, to mają one raczej charakter prac plastycznych, a nie technicznych.

 Mamy nadzieję, że spotkanie z Dyrektorami w Szkole Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą zapoczątkuje odpowiednie działania dotyczące tworzenia pracowni technicznych w szkołach podstawowych, a w konsekwencji umożliwi właściwą realizację podstawy programowej techniki.

Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Raciążku, Pan Jacek Petrykowski, który taką wzorcową pracownię stworzył  w swojej szkole. Poprzez zróżnicowane prace manualne, majsterkowe i techniczne uczniowie mają możliwość rozwijać praktyczne umiejętności, a także kształtować i rozwijać swoje pasje czy zainteresowania. Młode pokolenie dokonuje świadomych wyborów, nie boi się doskonalić w technikach czy szkołach branżowych. Dzięki takim staraniom w przyszłości otrzymamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy zasilą rynek pracy.

Ostatnim elementem spotkania była prezentacja Pani Wizytator Barbary Lewandowskiej, która omawiała współczesne problemy szkolnictwa i oświaty.

Zwieńczeniem wydarzenia był wspólny obiad w Dobrzyńskim Centrum Sportu i Turystyki. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Łukaszowi Wasilewskiemu za możliwość skorzystania z pomieszczeń obiektu.