Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja będziemy obchodzić 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rocznicę tę obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.
Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja była w okresie międzywojennym. Po drugiej wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku. Polska w XVIII wieku pogrążona była w chaosie na skutek samowoli magnatów i nieudolnych rządów dynastii saskiej. Coraz częściej w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej mieszały się państwa ościenne: Rosja, Prusy i Austria.
Po pierwszym rozbiorze w 1772 roku Polska dążyła do przeprowadzenia szeregu reform, które miały zapobiec jej upadkowi. W latach 1788-1792 w Warszawie odbyły się obrady Sejmu Wielkiego.
W 1791 roku jego posłowie uchwalili Konstytucję 3 Maja. Zmieniała ona ustrój Rzeczypospolitej: znosiła wolną elekcję i liberum veto, wprowadzała dziedziczność tronu, a także trójpodział władzy. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych ustawą zasadniczą, to znaczy regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Stała się symbolem walki o wolność i niepodległość naszego państwa.
Postanowienia konstytucji skłaniają do myślenia o nieustannej, dzielonej przez wszystkich Polaków odpowiedzialności za losy Rzeczypospolitej.
Dlatego szanujmy naszą historię, uczmy się jej i nie zapominajmy o tym kim jesteśmy, bo jak powiedział św. Jan Paweł II „ Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.